Ardıç Katranı

ardic-katrani

(Pix Juniperi, Cupressaceae)

Diğer Adları: Katran Ardıcı olarak da bilinir.

Botanik ve Kimyasal Özellikleri: Juniperus Oxycedrus L. (Katran ardıcı) (Cupressaceae) türünün dal, gövde ve kök odununun kuru kuruya yakılmasıyla elde edilen bir katrandır. Anadoluda birçok yerde bulunur.

Şurup kıvamında, kırmızımsı siyah renkli, keskin kokulu bir sıvıdır. Aktarların verdikleri bilgilere göre, bugün Ardıç katranı pek elde edilmez. Droğun bileşiminde uçucu yağ, rezin, kadinen adlı bir triterpen ve fenol trüevleri (guaiakol ve krezol türevleri) vardır.

Kullanılışı: Uyuz ve ekzema gibi bazı deri hastalıklarının tedavisinde dışardan ve içerden kullanılır. Aynca içerden de hap halinde yutulur. Ardıç katranının kullanılışı antik çağlara kadar gider.

Geleneksel Halk Reçeteleri:

1) Uyuz ve ekzemaya karşı bir miktar katran, leblebi unu ile karıştırılır ve hap halinde hastaya yutması için verilir.
2) Yine aym hastalık için balla karıştırılmış ardıç katranı yedirilir.
3) Bir miktar katran uyuza karşı pomat gibi dışardan da deriye sürülür.
4) Bir miktar ardıç katranı göğüs yumuşatıcı olarak bir testiye konur, üzerine su doldurulur, bir süre maserasyondan sonra bu katranlı sudan içilir.

Modern Tıptaki Yeri: Ardıç katranının antiseptik ve antiparasiter (parazitlere karşı) etkileri, bileşimindeki fenol türevlerinden (gaiakol, etil, kreosol v.b.’ları) ileri gelir. Türk kodeksinde kayıtlı olan bu droğun ekzama ve psoriasisde kullanılabileceği modern tıp tarafından da kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın