Çörekotu Tohumu

corekotu-tohumu

(Semen Nigella Sativae, Ranunculaceae)

Diğer Adları; Çöreotu, Karaçörekotu, Siyah Kimyon gibi adları vardır.

Botanik ve Kimyasal Özellikleri: Drog Nigella sativa (Ranunculaceae) bitkisinin olgun tohumlarıdır.Bitkinin çiçekleri mavi renklidir.

Drog, siyah renkli olup, 2-3 mm. çapında acı lezzetli ve özel kokuludur. Tohum ezilince koku duyulur.

Bileşiminde sabit yağ (% 30-45), uçucu yağ, acı madde ve saponinîer vardır.

Kullanılışı: Çörekotu tohumu, idrar arttıncı, adet söktürücü, midevi ve iştah açıcı olarak bilinir. Ayrıca çörekotu tohumu ekmek ve çöreklerde de baharat olarak kullanılır. Bileşiminde bulunan uçucu yağ, çörekotuna hoş bir koku verir. Bu yağ Anadolu’da çok eskidenberi Karacaot Yağı olarak bilinir.

Çörekotu tohumu eskidenberi aktar dükkanlarında satılır. 17. ve 18. yüzyıla ait aktariye defterlerinde adı vardır. 17. yüzyılda ünlü Türk hekimi Salih bin Nasrullah droğun etkisinden sözetti.

Geleneksel Halk Reçeteleri:

1İdrar arttırıcı, midevi olarak bir miktar çörekotu tohumu şeker ya da bal ile karıştırılır ve bu karışım hastaya yedirilir.
2- Çocukların gaz ve sancıları için bir miktar çörekotu tohumu, bir tane hindistan cevizi (Semen Myristicae) ile dövülür, sonra dövülmüş kısım bir tülbente konur ve çocuğun ağzına tutularak emdirilir.
3- İştah açıcı olarak 20-50 gr. çörekotu tohumu 1000 gr. suda haşlanır ve bu sudan günde 2-3 bardak içilir.
4- Bir miktar çörekotu tohumu yakılır ve dumanları ile nazara karşı tütsü yapılır.
5- Yine bitkinin olgun tohumlarının sıkılmasıyla elde edilen kırmızımtırak sıvı haldeki sabit yağ, saç dökülmesi ve kepeğe karşı başa sürülür.

Modern Tıptaki Yeri: Çörekotunun bu kullanımları modern tıpda da bilinir.

Bir Cevap Yazın