Hint Yağı

hint-yagi

(Oleum Ricini, Euphorbiaceae)

Diğer Adları: Hint yağı bitkisi Güney illerinde Gerçek Kene adı ile bilinir. Ayrıca bitki, Genegerçekotu, Dedemene, Hırva, Hindiyye, Japonika, Japon Şemsiyesi, Kene Ağacı, Keneotu, Hind Baklası gibi adlarla da anılır.

Botanik ve Kimyasal Özellikleri: Drog, Ricinus communis (Euphorbiaceae) bitkisinin kabuldarı soyulmuş tohumlarını sıkmak ve sonra su ile kaynatıp temizleyerek elde edilir. Tohumlar uzunca oval, 8-9 mm. uzunluğunda, 5-6 mm. genişliğinde, 4-5 mm. kalınlığındadır. Tohum kabuğu çok setr, parlak, gri ya da kestane renginde olup çeşidi şekillerde benekli ve çizgilidir. Tohumun karın kısmında bir tohum dikişi (Raphe) vardır. Hint yağı soluk sarı renkli olup bileşiminde % 50-65 sabit yağ vardır. Bu sabit yağ % 80 ricinoleik asitden ve diğer yağ asidi gliseriderinden oluşur.

Kullanılışı: Halk arasında kabızlık çeken hastalara müshil olarak verilir. Ayrıca saç yağları ve pomatlar içine de konur. Hint yağının bu kullanımları eski Mısır’da Ebers Papirusunda (M.O. 1500) ve eski Hint tıbbında Susruta (M.Ö. 622-542) adlı tıbbi yazmada vardır. XIX. yüzyılda Dr. Mehmed Nuri, kitabında (1875) droğun müshil etkisinden sözetti.

Geleneksel Halk Reçeteleri:

1- Akşamları yarım fincan hint yağı meyve suyu ile karıştırılıp kabızlık çeken hastalara verilir.
2- Deriyi yumuşak tutması için o kısma bir miktar hint yağı sürülür.
3- Saç ve kirpik diplerine bir miktar hint yağı besleyici olarak sürülür.
4- Saçları gürleştirmek için 30 gr. hint yağı, 30 gram kına kına ve 1 gr. bergamot ekstresi ile karıştırılır ve saç dipleri bu karışımla ovulur.
5- Müshil etki için hint yağı subyesi hazırlanır. 30-40 gr. hint yağına bir tane yumurta sarısı ve biraz şeker konur. Bu karışıma bir bardak limonata ya da portakal şurubu eklenir. Böylece hint yağının kolayca alınması sağlanır.

Modern Tıptaki Yeri: Tedavide irritan purgatifler sınıfına giren hint yağı, ince barsak mukozasındaki hassas sinir uçlarını uyararak müshil etki gösterir. Bowman’a göre Hint yağının müshil etkisi, bileşiminde bulunan risinoleik, izorisinoleik asitierin gliseritlierinin duodcnumda risinoleik aside dönüşmesinden olur. Hind Yağı (Olcum Ricini), Türk Kodeksinde kayıtlı olup porgatif etkisi modern tıp tarafından da bilinir. Hint yağının bazı preparatları da Türk kodeksine göre hazırlanabilir. Bunlardan biri Emulsio Olei ricini (Hint Yağı Emülsiyonu) olun yağ -arap zamkı- su (2/1/1.5) formülü ile çekirdek emülsiyon hazırlanır ve su ile istenen miktara seyreltilir. Diğer bir Hint Yağı Bileşiği, Olcum ricini Sulphonatum olup Hint yağının sülfürik asitle muamelesi ile elde edilir. Bu preparat diş taşlarını eritici olarak kullanılır. Ayrıca bazı şampuanların bileşimine girer. Bu karışımın preparatı Türk Kırmızısı Yağı (Sodii Sulphoricinas)’dır. Sarı kırmızı renkte koyu bir sıvıdır. Bu sıvıyı hazırlamak için 100 gr. hint yağı bir cam kaba konur. Kap dışından su ile soğutulur ve içinde bulunan hint yağı üzerine 25 gr. sülfürik asit konur. Daha sonra bu karışım 12 saat bekletilir ve üzerine 150 mi. su eklenir. Ayırma hunisinde sulu kısım ayrılır. Daha sonra % 10 sodyum klorür taşıyan 70 derecedeki 150 mi. su ile yıkanır. Ayrılan koyu kısım alınır ve % 5Tık potasyum çözeltisi ile nötralize edilir. Birkaç gün dinlendirilir ve sonra süzülür.

Bir Cevap Yazın