Nar Kabuğu

nar-kabugu

(Cortex Granati, Punicaceae)

Botanik ve Kimyasal Özellikleri: Drog, Punica Granattım (Punicaceae) bitkisinin kök, gövde ve kalın dallarının kabuk kısımlarının kurutulmasıyla elde edilir. 10 cm.’ye kadar uzunlukta ve 1-3 cm. kalınlığındadır. Droğun bileşiminde tanen ve pseudopelletierin, pelletierin gibi alkoloitler vardır.

Kullanılışı: Halk arasında ishal kesici ve tenya düşürücü olarak kullanılır. Drog, eski Mezopotamya’da bilindiği gibi, eski Mısır’da Ebers Papyrusu (M.Ö. 1500) nda tenyalara karşı kullanılacağı yazılıdır. Ayrıca İslam tıbbında İbni Sina (980-1037), parmak kaşıntılarına şarapla hazırlanmış nar kabuğu pomadı kullanılacağım bildirmiştir. Bundan başka XIX. yüzyılda yazılmış kodekslerimizden Düstur al-Edviye’de (1874) drog olarak kök, gövde, dal ve meyva kabuğu kayıdıdır.

Nar kabuğu, bugün olduğu kadar eskiden de Mısır Çarşısı’nda basur hastalığına karşı, ishal giderici, tenya düşürücü ve kan kesici olarak aranırdı.

Geleneksel Halk Reçeteleri:

1- İshale karşı bir miktar drog alınır ve kaynatılmış suyu içilir.
2- İshal için meyva kabuğu (Cortex Fructus granati), mazı ile karıştırılır ve kaynatılarak içilir.
3- Tenya düşürücü olarak taze nar kabuğu, 750 gr. suda 500 gr. kalıncaya kadar hafif ateşte kaynatılarak süzülür ve yarımşar saat ara ile üç kez içilir.
4- Basura karşı ekşi nar meyvası suyu sirke ile karıştırılır ve sürülür.
6- Uçuğa karşı ekşi nar meyvası kabukları kurutulup tozu sürülür.

Modern Tıptaki Yeri: Narın kök, gövde ve dal kabukları zehirli pelletierine alkoloidi taşıdıklarından dolayı meyva kabuğu kadar kullanılmazlar. Hem kök ve gövde kabuğunun, hem de meyva kabuğunun kabız etkisi, bileşiminde bulunan tanenden ileri gelir.

Pelletierine alkaloidinin zehirli olmasından dolayı halk arasında kök ve gövde kabuklarından hazırlanan terkipler sakıncalıdır.

Bir Cevap Yazın